Reklama

Reklama

Ukraina: Wymiana jeńców z separatystami w Donbasie

Dziś na wschodzie Ukrainy powinna się odbyć największa w historii konfliktu w Donbasie wymiana jeńców. Zapowiedziały ją ukraińskie władze i wspierani przez Rosję separatyści. Ukraina ma wydać bojówkarzom 306 aresztowanych separatystów. Z więzień bojówkarzy do domów ma wrócić 74 Ukraińców.

Wymiana odbędzie się w formacie około 4 separatystów za jednego Ukraińca. Operację zapowiadali ukraińscy przedstawiciele trójstronnej grupy kontaktowej, potwierdzili ją też wspierani przez Rosję bojówkarze. Do wymiany ma dojść około godz. 13 czasu obowiązującego na Ukrainie. 

Dokładne miejsce nie jest znane. Wczoraj z rodzinami osób przetrzymywanych przez separatystów spotkał się ukraiński prezydent. Zapewnił, że uwolnieni z niewoli u separatystów otrzymają pełną opiekę lekarską. Petro Poroszenko zaznaczył, że wymiana jeńców doszła do skutku dzięki długotrwałym wysiłkom ukraińskich władz. 

Reklama

74 osoby, które mają być uwolnione przez separatystów to nie wszyscy jeńcy przetrzymywani przez bojówkarzy. Według ukraińskich szacunków, w więzieniach prorosyjskich bojowników znajduje się 170 ukraińskich obywateli. Do wymiany jeńców nie dochodziło od ponad roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy