Reklama

Reklama

Ukraina w NATO? "To priorytet naszej polityki"

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił w NATO o euroatlantyckich aspiracjach Ukrainy. "Strategiczny kurs Ukrainy pozostaje niezmienny" - zaznaczył.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził podczas wizyty w siedzibie głównej NATO, że jego kraj chce przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił o kontynuacji polityki otwartych drzwi.

Zełenski składa we wtorek w Brukseli swoją pierwszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia urzędu. Poza rozmowami w NATO ma również spotkania z szefami instytucji unijnych.

"Strategiczny kurs Ukrainy, by osiągnąć pełne członkostwo w UE i NATO, zabezpieczony w konstytucji Ukrainy, pozostaje niezmienny. To priorytet naszej polityki zagranicznej" - powiedział Zełenski na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym.

Stoltenberg z kolei podkreślał, że Sojusz szanuje wybory krajów, które nie chcą dołączać do NATO, i tych, które chcą to robić, wskazując, że żadne państwo trzecie nie ma prawa do ingerowania w takie decyzje. Podkreślił w tym kontekście utrzymywanie polityki otwartych drzwi przez NATO.

Ukraina w czasie prezydentury poprzednika obecnego prezydenta, Petra Poroszenki, również mocno podkreślała swoje aspiracje euroatlantyckie. Współpraca Sojuszu z Kijowem zacieśniła się po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 r.

W 2017 r. ukraiński parlament zdefiniował prawnie, że członkostwo w NATO jest strategicznym celem polityki zagranicznej i bezpieczeństwa tego państwa.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy