Reklama

Reklama

Ukraina: Tymoszenko pojedzie na leczenie do Niemiec

Uwolniona w sobotę z więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko pojedzie na leczenie do Niemiec - podała w poniedziałek jej partia Batkiwszczyna. Tymoszenko przyjęła propozycję kuracji od kanclerz Angeli Merkel - poinformowano.

Merkel zaoferowała Tymoszenko kurację kręgosłupa w klinice Charite w Berlinie podczas rozmowy telefonicznej, którą przeprowadziły dzień wcześniej.

Reklama

"Tymoszenko przyjęła propozycję Merkel. Zamierza ona (Tymoszenko) pojechać na kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPL, na początku marca), a następnie uda się do Charite na leczenie" - czytamy w komunikacie Batkiwszczyny.

Skazana w 2011 r. na siedem lat więzienia Tymoszenko wyszła na wolność w sobotę na mocy decyzji parlamentu, który wcześniej pozbawił władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

Byłą premier skazano za nadużycia przy zawieraniu w 2009 r. umów gazowych z Rosją. Choć Zachód uznał ten wyrok za przejaw wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych, ekipa Janukowycza twierdziła, że Tymoszenko popełniła ciężkie przestępstwo gospodarcze.

Tuż po wyjściu na wolność cierpiąca na schorzenie kręgosłupa była premier miała oświadczyć, że wystartuje w wyznaczonych na 25 maja wyborach prezydenckich. Taki komunikat ukazał się na stronie internetowej jej partii Batkiwszczyna. W poniedziałek jej adwokat Serhij Własenko zdementował te informacje.

W niedzielę Tymoszenko oznajmiła, że nie pretenduje też na stanowisko premiera.

Lekarze z niemieckiej kliniki Charite opiekowali się b. premier w szpitalu w Charkowie, do którego przeniesiono ją z więzienia w związku z problemami z kręgosłupem. Wysłannicy Parlamentu Europejskiego Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zabiegali w ub.r., by władze ukraińskie zgodziły się na uwolnienie Tymoszenko właśnie z powodów zdrowotnych.

Dowiedz się więcej na temat: Julia Tymoszenko | Ukraina | Kijów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne