Reklama

Reklama

Ukraina: Rosja i separatyści łamią ustalenia z Mińska

Ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt oświadczył w czwartek, że Rosja i wspierani przez nią separatyści na wschodniej Ukrainie nie wypełniają porozumień pokojowych z Mińska, zgodnie z którymi z linii frontu w Donbasie ma być wycofana artyleria i ciężki sprzęt wojskowy.

"Rosja nadal utrzymuje w pobliżu linii frontu nowoczesne systemy rakietowe klasy ziemia-powietrze, czym narusza mińskie porozumienia" - napisał na swoim Twitterze.

W kolejnym wpisie podkreślił, że porozumień o wycofaniu uzbrojenia nie przestrzegają prorosyjscy separatyści.

"Potwierdzamy, że mimo oświadczenia o całkowitym wycofaniu uzbrojenia separatyści wciąż mają ciężkie uzbrojenie przy linii frontu" - oznajmił.

Wcześniej w czwartek OBWE podała, że strony konfliktu na wschodzie Ukrainy wycofały z linii walk między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami większość ciężkiego uzbrojenia, jednak jej obserwatorzy nadal napotykają przeszkody, które nie pozwalają na ostateczną weryfikację realizacji porozumień pokojowych z Mińska.

Reklama

W środę ukraiński minister obrony Stepan Połtorak oświadczył, że siły zbrojne jego kraju wyprowadziły z linii konfliktu cały sprzęt, o którym mówią mińskie dokumenty. Podkreślił, przy tym, że separatyści jedynie to pozorują.

"Zaproponowaliśmy, by misja OBWE mogła nieoczekiwanie kontrolować i nas, i rejon, gdzie znajduje się sprzęt separatystów. Żeby nie wyszło tak - a nasz wywiad ma takie informacje - że ugrupowania terrorystyczne tylko pozorują wycofywanie broni" - powiedział Połtorak.

Z Kijowa Jarosław Junko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy