Reklama

Reklama

Ukraina prosi o pomoc. Chce co najmniej 15 miliardów dolarów

Nowy ukraiński minister finansów Ukrainy wyraził w czwartek nadzieję, że misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego przybędzie do Kijowa w przyszłym tygodniu, by pracować nad nowym pakietem pomocy dla Ukrainy, wartym co najmniej 15 mld USD. - Dziś zwróciliśmy się do MFW o przysłanie misji i mamy nadzieję, że będzie ona tutaj w przyszłym tygodniu. To będzie nowy program. Poprosimy o co najmniej 15 mld dolarów - powiedział Ołeksandr Szłapak. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde już zabrała głos w tej sprawie.

 - Jesteśmy gotowi odpowiedzieć i w najbliższych dniach wyślemy misję do Kijowa - zapowiedziała Lagarde.

Reklama

Misja przeprowadzi niezależną ocenę sytuacji gospodarczej Ukrainy i będzie rozmawiać z władzami w Kijowie na temat reform związanych z programem MFW.  

- Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi partnerami międzynarodowymi, dwustronne i wielostronne o tym, jak najlepiej pomóc Ukrainie w tym krytycznym momencie jej historii - zapewniła Lagarde. 

Jaceniuk: Budżet Ukrainy jest pusty

- Budżet Ukrainy jest pusty - mówił w parlamencie w Kijowie zatwierdzony dzisiaj na premiera Arsenij Jaceniuk.

Polityk Batkiwszczyny powiedział, że w związku z tym nie obiecuje polepszenia życia Ukraińców ani dziś, ani jutro. - Naszym zadaniem jest stabilizacja sytuacji w kraju - mówił. 

Poinformował też, że obecnie zadłużenie Ukrainy wynosi 75 mld dolarów. O rozgrabienie publicznych pieniędzy oskarżył ekipę Wiktora Janukowycza. Jak dodał, poprzedni rząd wyprowadził 70 miliardów dolarów, wzrasta bezrobocie, z ukraińskich banków i firm są wycofywane inwestycje. Ekipa Janukowycza jest winna Rosji za kupno gazu 1,8 mld dolarów. 

Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że w związku z tym konieczne są niepopularne decyzje, m. in. ograniczenie programów socjalnych. 

Premier podkreślił, że trzeba teraz zapewnić jedność państwa ukraińskiego. Dodał, że oczekuje, iż Rosja nie będzie wspierać separatystów i byłych dygnitarzy ukraińskich, przeciwko którym są wszczęte sprawy karne. - Przede wszystkim mówię o Wiktorze Janukowyczu - zaznaczył Jaceniuk. - Rosjanie nie walczcie z wami, jesteśmy waszymi przyjaciółmi i partnerami - apelował. Podkreślił też, że przyszłość Ukrainy jest w Europie, dlatego do kluczowych zadań rządu należy zbliżenie do integracji z UE. 

Arsenij Jaceniuk mówił o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w państwie. Zapowiedział, że każdy, kto znajduje się na ulicach z bronią w ręku, będzie karany. Zdaniem Jaceniuka, kluczowe jest też przeprowadzenie demokratycznych i transparentnych wyborów. Polityk zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o urząd prezydenta. 

Dowiedz się więcej na temat: MFW | Christine Lagarde

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje