Reklama

Reklama

Ukraina: Prorosyjscy separatyści znów ostrzelali Awdijiwkę

Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy ponownie ostrzelali z artylerii dzielnice mieszkalne Awdijiwki na północ od Doniecka – podała w czwartek policja w kontrolowanej przez kijowskie władze części obwodu donieckiego.

W wyniku ataku uszkodzonych jest kilka domów, a jeden całkowicie spłonął. Nie ma informacji o zabitych, ani rannych. Do ostrzału doszło w nocy ze środy na czwartek w strefie przemysłowej tego  20-tysięcznego miasta.

Awdijiwka leży tuż przy tzw. szarej strefie, rozdzielającej pozycje ukraińskich sił rządowych od pozycji wspieranych przez Kreml rebeliantów. Sytuacja w tym miejscu zaostrzyła się w końcu stycznia. Efektem prowadzonych przez separatystów ostrzałów była śmierć trzech osób cywilnych i 15 ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cincadze mówiła na początku lutego w Brukseli, że wydarzenia w Awdijiwce mogą być uznane za zbrodnię wojenną. Prezydent Petro Poroszenko odpowiedzialnością za ostrzały obarczył Moskwę i jej bojowników z Donbasu.

W rezultacie wcześniejszych ataków rakietowych w Awdijiwce zostało zniszczonych ok. 150 domów. Pociski uszkodziły linie elektryczne i stację uzdatniania wody oraz na tydzień odcięły mieszkańców miasta od dostaw ciepła. W Awdijiwce obowiązuje stan wyjątkowy.

Z Kijowa Jarosław Junko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy