Reklama

Reklama

Ukraina: Połowa wewnętrznych uchodźców nie chce wracać do domu

Niemal połowa ukraińskich wewnętrznych uchodźców nie chce wracać do domu - wynika z badań przeprowadzonych przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. Chodzi o osoby, które uciekły na Ukrainę z terenów zaanektowanych lub okupowanych przez Rosjan i prorosyjskich separatystów.

Ankieterzy badali losowo wybranych przesiedleńców z Krymu i Donbasu. Pytano o chęć powrotu do dawnego miejsca zamieszkania. 48 procent wewnętrznych uchodźców nie ma zamiaru wracać.

36 procent chciałoby wrócić, ale pod warunkiem wznowienia kontroli nad terenami, skąd uciekli, przez ukraińską władzę oraz możliwości spokojnego życia. Jak wynika z badań, ponad 2/3 uchodźców nie odwiedzało w ciągu ostatniego półrocza swoich rodzinnych stron.

Według oficjalnych danych, jako uchodźcy z Donbasu i Krymu zarejestrowało się na Ukrainie niemal milion osiemset tysięcy osób. Najwięcej z nich mieszka w obwodach donieckim, ługańskm, charkowskim i kijowskim.

Reklama

Według niektórych szacunków, spora część przesiedleńców to osoby, które na stałe mieszkają na terenach okupowanych, a na Ukrainie pobierają jedynie zasiłki dla wewnętrznych uchodźców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje