Reklama

Reklama

Ukraina: Ogłoszono kandydatów do nowego rządu

Podczas wieczornego wiecu w Kijowie odczytano nazwiska kandydatów do nowego rządu Ukrainy. Nowym premierem Ukrainy ma zostać Arsenij Jaceniuk z partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko.

Paweł Petrenko ministrem sprawiedliwości, Ludmiła Denisowa - ministrem polityki społecznej; Andrij Deszczyca - szefem resortu spraw zagranicznych.

Reklama

Ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Arsen Awakow, który pełni obecnie funkcję szefa tego resortu.

Kandydatem na ministra sportu jest Dmytro Bułatow. Wicepremierem ds. integracji z UE ma być Borys Tarasiuk, a Oleksandr Szlapak - ministrem finansów.

Jednym z wicepremierów ma zostać również  Olha Bohomolec - lekarka z ochotniczych służb medycznych Majdanu.

Innym działaczom społecznym, którzy uczestniczyli w protestach na Majdanie, zaproponowano objęcie stanowisk w nieistniejących jeszcze: Biurze Antykorupcyjnym oraz Komitecie do spraw Lustracji.

Mają je objąć: brutalnie pobita w grudniu przez ludzi związanych z władzami dziennikarka śledcza Tetiana Czornowoł oraz dziennikarz i działacz organizacji pozarządowych Jehor Sobolew.

"Chwała Ukrainie!"

Na placu zgromadziły się tysiące ludzi. Słychać okrzyki "Chwała Ukrainie! Bohaterowie nie umierają".

"Walka trwa. My wciąż walczymy. Wiecie, co się dzieje na Krymie. Musimy jak najszybciej sformować rząd. Musimy mieć taki rząd, który zostanie poparty przez Majdan" - powiedział szef Rady Majdanu.

Skład tego rządu ma być zatwierdzony przez parlament na jego czwartkowym posiedzeniu.

Dymisja rządu i wcześniejsze wybory

Poprzedni rząd Ukrainy  podał się do dymisji w związku z protestami wymierzonymi w otoczenie prezydenta Wiktora Janukowycza.

Ukraina przygotowuje się również do wcześniejszych wyborów prezydenckich, które wyznaczono na 25 maja.


Dowiedz się więcej na temat: zamieszki na Ukrainie | nowy rząd Ukrainy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama