Reklama

Reklama

Ukraina: Kto będzie objęty unijnymi sankcjami?

Ośmiu czołowych ukraińskich polityków z kręgu Wiktora Janukowycza - brukselski portal EUObserver pisze o wstępnej liście osób, które mogą zostać objęte unijnymi sankcjami. Niewykluczone, że znajdzie się na niej także nazwisko samego byłego prezydenta. Oficjalny dokument nie jest jeszcze znany.

Były wicepremier Sierhiej Arbuzow, były szef administracji prezydenta Andrij Klujew, byli ministrowie spraw wewnętrznych i obrony - to niektóre z osób, które według portalu znajdują się na "krótkiej czarnej liście".

Przedstawiciele ukraińskiej opozycji, którzy współpracują z unijnymi dyplomatami, domagają się jednak, aby także Wiktor Janukowycz został ukarany przez Wspólnotę.

O wprowadzeniu sankcji wobec osób odpowiedzialnych za rozlew krwi w Kijowie zdecydowali w zeszłym tygodniu unijni ministrowie spraw zagranicznych. Chodzi o zakaz wjazdu na teren Unii i zablokowanie kont w europejskich bankach.

Zdaniem jednego z opozycjonistów cytowanego przez EUObserver, sankcje powinny zostać wprowadzone jak najszybciej, by umożliwić odzyskanie pieniędzy skradzionych przez poprzednią władzę i obniżyć napięcie na ulicach.

Państwa członkowskie ze swojej strony nie przedstawiły jeszcze oficjalnej listy. Wiadomo jednak, że skala sankcji uzależniona jest od sytuacji w Kijowie, a ta się ostatnio dynamicznie zmienia.

Czytaj więcej na stronach EUObserver

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | sankcje | Wiktor Janukowycz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje