Reklama

Reklama

Ukraina: Kolejny ostrzał Mariupola

Prorosyjscy separatyści po raz drugi ostrzelali Mariupol – podała Informacyjna Agencja Radiowa. Atak był skierowany na pozycje batalionu Azow położone we wschodniej części miasta. Łącznie w Mariupolu zginęło dziś przynajmniej 16 osób, a ponad 80 zostało rannych.

Według relacji ukraińskiej armii w sobotę rano prorosyjscy separatyści świadomie ostrzelali dzielnicę, zamieszkiwaną wyłącznie przez ludność cywilną. Władze podały, że na miejsce jedzie misja OBWE.

Na zdjęciach udostępnionych przez lokalne portale internetowe widać ogień i czarny dym unoszący się nad gęsto zaludnioną dzielnicą miasta. Cytowany przez AFP mieszkaniec powiedział, że nie działały telefony komórkowe.

Przed kilkoma dniami rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko mówił, że separatyści "znacznie zaktywizowali" ostrzał w regionie Mariupola.

Reklama

Władze miasta uspokoiły jednak w sobotę, że w jego okolicach "nie zauważono żadnej aktywności wojskowej", oraz zaapelowały do mieszkańców o zachowanie spokoju.

Mariupol to strategiczny port, leżący na jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią Krymem, ok. 60 km na zachód od rosyjskiej granicy i ok. 40 km od zajętego przez separatystów Nowoazowska.

Ukraińcy obawiają się, że jeśli Rosja otwarcie zaatakuje ich kraj, to główną ofensywę przypuści właśnie w tym regionie.

Reklama

Reklama

Reklama