Reklama

Reklama

Ukraina: Cerkiew prawosławna przekazała 0,5 mln hrywien na armię

Ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego przelała na rachunek ministerstwa obrony Ukrainy 500 tys. hrywien (140 tys. zł) na potrzeby sił zbrojnych - powiadomił w poniedziałek zwierzchnik Cerkwi, patriarcha Filaret.

- Dziś Patriarchat Kijowski przelał ministerstwu obrony 500 tys. hrywien - oznajmił Filaret na konferencji prasowej. - To dopiero początek  - dodał.

Filaret zaapelował też do innych Kościołów o wsparcie tej inicjatywy. - Ta akcja będzie jednoczyć Ukraińców wokół naszej armii, wokół naszego państwa ukraińskiego - podkreślił.

Patriarcha wskazał też, że należy budować silną Cerkiew Kijowskiego Patriarchatu, by mogła się przeciwstawić Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu.

"Putin i patriarcha Cyryl marzą o tym samym"

 "Okupantem jest nie tylko (prezydent Rosji Władimir) Putin, ale i Patriarchat Moskiewski.() Putin i patriarcha Cyryl marzą o tym samym - o stworzeniu nowego imperium, które utracili. I państwowego, i religijnego. A my się z tym nie zgadzamy, bo to niebezpieczny szlak i prowadzi nie do zbawienia, tylko do piekła" - oświadczył Filaret.

Reklama

Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Najwięcej wiernych ma ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. Posługę pełnią też ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Obie nie uznają zwierzchnictwa Moskwy. Obie nie są też uznawane przez Kościoły prawosławne w świecie za kanoniczne.

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin i patriarcha Cyryl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama