Reklama

Reklama

Ukraina: Armia otwiera się na cudzoziemców

Parlament Ukrainy uchwalił ustawę, która umożliwi cudzoziemcom i bezpaństwowcom służbę w wojsku. Ureguluje to status prawny osób bez obywatelstwa Ukrainy, które uczestniczą w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Odpowiednią ustawę Rada Najwyższa (parlament) przyjęła w Kijowie we wtorek w drugim, ostatecznym czytaniu. "Za" głosowało 229 deputowanych w liczącym 450 osób parlamencie.

Reklama

Oficjalna liczba cudzoziemców, którzy walczą po stronie ukraińskiej na wschodzie kraju, jest nieznana. W wyjaśnieniu do ustawy napisano jednak, że dzięki niej Ukraina uzyska możliwość utworzenia kilku oddziałów wojskowych, które będą liczyły do tysiąca osób. W notatce podkreślono, że chodzi o "doświadczonych i zmotywowanych" żołnierzy.

Dzięki cudzoziemcom, którzy będą służyli w siłach zbrojnych Ukrainy na podstawie kontraktu, zmniejszy się potrzeba powoływania do wojska własnych obywateli, co ograniczy wydatki na różnego rodzaju świadczenia dla uczestników działań bojowych i ich rodzin - wytłumaczono.

Parlament Ukrainy przyjął także we wtorek w pierwszym czytaniu ustawę, która ułatwi cudzoziemcom odbywającym służbę kontraktową w tym kraju uzyskanie obywatelstwa.

Zgodnie z dokumentem osoba, która podpisze kontrakt z wojskiem, uzyska prawo do przebywania na Ukrainie przez okres pięciu lat bez zezwoleń, które wymagane są w odniesieniu do innych cudzoziemców.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy