Reklama

Reklama

UE: Ashton wzywa do zatrzymania przemocy na Ukrainie

Strony porozumienia z Genewy ws. Ukrainy muszą zapewnić jego pełne wdrożenie, wraz z użyciem swoich wpływów, by zatrzymać przemoc i prowokacje oraz skłonić nielegalne uzbrojone grupy do złożenia broni - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- Wzywam do położenia kresu przemocy, zastraszaniu, prowokacyjnych działań i oświadczeń, jak uzgodniono we wspólnym oświadczeniu w Genewie - zaapelowała w czwartek Ashton.

Jak zauważyła ostatnie doniesienia ze wschodniej Ukrainy, zwłaszcza te o porwaniach, torturach i zabójstwach, których ofiarą padli m.in. Wołodymyr Rybak i Pawło Kowelko, są "powodami głębokiego zaniepokojenia". Ashton złożyła kondolencje ich bliskim.

Reklama

- Niezależne i transprentne śledztwo powinno rzucić światło na te zabójstwa i doprowadzić sprawców przed sąd. Wszystkie osoby bezprawnie przetrzymywane przez uzbrojone grupy we wschodniej Ukrainie muszą być natychmiast uwolnione, czy to dziennikarze, miejscowi liderzy, czy zwykli obywatele - zaznaczyła.

"Porwania dziennikarzy"

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył we wtorek, że w okolicach kontrolowanego przez separatystów Słowiańska w obwodzie donieckim znaleziono ciała dwóch osób, w tym członka partii Batkiwszczyna Wołodymyra Rybaka, porwanego dzień wcześniej przez terrorystów. Ponadto ukraińskie media donosiły o porwaniach kilku dziennikarzy w Słowiańsku.

USA, UE, a także władze w Kijowie zwróciły się w środę do Rosji, by użyła swych wpływów w celu powstrzymania wydarzeń na wschodzie Ukrainy, gdzie działają prorosyjscy separatyści. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapewnił jednak, że Moskwa nie ma na nich wpływu.

W nocy z wtorku na środę (czasu polskiego) z Ławrowem rozmawiał telefonicznie sekretarz stanu USA John Kerry. Zagroził Rosji dalszymi sankcjami, jeśli nie będzie ona realizowała porozumienia z Genewy dotyczącego deeskalacji kryzysu na Ukrainie. Kerry nalegał, by Moskwa publicznie wezwała separatystów na wschodzie Ukrainy do opuszczenia zajmowanych przez nich budynków administracji państwowej.

W czwartek Ławrow podkreślił, że to władze Ukrainy muszą podjąć kroki w celu rozwiązania kryzysu w kraju. Ponowił też apel o zastosowanie się przez Kijów do treści porozumienia osiągniętego w zeszłym tygodniu w Genewie.

Dowiedz się więcej na temat: Catherine Ashton | USA | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama