Reklama

Reklama

Turczynow: Wielu zabitych po stronie separatystów w Słowiańsku

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow poinformował, że w czasie operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a po stronie separatystów jest wielu zabitych, aresztowanych i rannych.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej zażądał od Rosji, by "zaprzestała prowokacji przeciwko Ukrainie i nie stosowała terroryzmu, dywersji i gróźb wojennych jako formy nacisku".

Reklama

Turczynow zwrócił się do władz Rosji o "powstrzymanie histerii wokół wydarzeń na Ukrainie i wstrzymanie gróźb i zastraszania". - Jeśli niepokoi was naruszanie praw obywateli, to zajmijcie się ich obroną w swoim kraju, gdzie naruszanie praw nabrało charakteru systemowego - wskazał.

Według pełniącego obowiązki szefa państwa w czasie operacji w Słowiańsku udało się zająć wszystkie blokady wzniesione przez separatystów wokół miasta.

Poinformował ponadto, że w nocy z czwartku na piątek doszło do prób przedostania się przez granicę Ukrainy rosyjskich dywersantów; próby zostały udaremnione przez ukraińskich pograniczników.

Turczynow przyznał, że operacja antyterrorystyczna nie posuwa się tak szybko, jak planowano, ponieważ terroryści jako żywych tarcz używali cywilnych mieszkańców i otwierali ogień z bloków mieszkalnych.

- Operacja przeciwko terrorystom trwa - zaznaczył, dodając, że jej głównym celem jest obrona ludzi i niedopuszczenie do ofiar wśród ludności.

- Żądamy od terrorystów, dywersantów i wszystkich, którzy chwycili za broń przeciwko naszemu krajowi, by złożyli broń, poddali się, uwolnili zakładników i opuścili budynki administracyjne. Dodał, że ci, którzy poddadzą się i nie będą winni ciężkich przestępstw, zostaną objęci amnestią, a winni zabójstw i tortur zostaną ukarani.

W Słowiańsku od piątku rana trwa operacja sił ukraińskich przeciwko prorosyjskim separatystom.

Separatyści poinformowali, że zginęło w niej trzech prorosyjskich bojowników i dwóch cywilów - podała agencja AFP.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy