Reklama

Reklama

Szef niemieckiej dyplomacji zaapelował do władz Ukrainy

Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji, zaapelował do ukraińskiego rządu o dialog z prorosyjskimi separatystami w celu doprowadzenia do zawieszenia broni. W komunikacie podkreślił, że nie ma czysto militarnego rozwiązania konfliktu.

- Nawet jeśli sytuacja na wschodzie Ukrainy obróciła się na korzyść ukraińskich sił, nie będzie tu czysto militarnego rozwiązania, tym bardziej, że większość separatystów wycofała się obecnie do Doniecka - oznajmił Steinmeier według opublikowanego w Berlinie komunikatu niemieckiego MSZ.

Reklama

Minister przypomniał, że w niedzielę w Kijowie odbyło się spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej złożonej z Ukrainy, Rosji i OBWE, bez udziału prorosyjskich separatystów. Ocenił rozmowy jako "szczególnie trudne".

- Wszystkie strony opowiedziały się za deklaracją przyjętą 2 lipca w Berlinie, to znaczy za kontynuacją rozmów również z przedstawicielami separatystów, aby wypracować wspólny cel, jakim jest wstrzymanie ognia na wschodzie Ukrainy - podkreślił Steinmeier.

Szefowie MSZ Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy potwierdzili w ubiegłym tygodniu konieczność szybkich negocjacji w celu uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Jak pisze AFP, odbicie w sobotę przez siły rządowe z rąk prorosyjskich separatystów ich bastionów, Kramatorska i Słowiańska, to pierwszy tak duży sukces ukraińskiej armii, który skłania władze w Kijowie do rozwiązania  konfliktu na drodze zbrojnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy