Reklama

Reklama

Starcia na Ukrainie: Kolejne zdobycze w regionach

Winnica, Czernihów i Połtawa - w tych miastach udało się dziś opozycjonistom zdobyć siedziby Administracji Obwodowych. Wcześniej demonstranci zdobyli je - między innymi - w Iwano-Frankowsku, Równem, Tarnopolu, Lwowie i Chmielnickim.

W Czernihowie, sto kilometrów na północ od Kijowa, siedzibę Administracji  szturmowało około 2 tysięcy osób. Starała im się przeszkodzić milicja wspierana przez miejscowych dresiarzy, tak zwanych, tituszków. Demonstranci apelowali do funkcjonariuszy, aby przechodzili na ich stronę, a "sportowców" nazywali "prostituszkami".

Reklama

W Winnicy, w centralnej części kraju, do siedziby Administracji wtargnęło około tysiąca osób. Tam milicja nie stawiała oporu. Gdy ludzie poprosili funkcjonariuszy, żeby wyszli, ci to zrobili.

- Uważam, że to jest godne zachowanie, żeby nie bić własnych ludzi. Daje to nadzieję, że w milicji jest większość dobrych, normalnych ludzi, którzy są po stronie narodu - powiedział jeden z manifestantów.

W Połtawie ani przedstawiciele Administracji Obwodowej ani milicja nie stawiali oporu. Protestujący powołali miejscową Radę Narodową, która zdecydowała o zakazie działalności Partii Regionów prezydenta Janukowycza i Komunistycznej Partii Ukrainy.

Niedługo mają się odbyć rozmowy z szefem połtawskiej Administracji Odwodowej. Ludzie żądają jego rezygnacji.

"Kibicują" opozycji

Po raz pierwszy nadchodzą też informacje o protestach z Użgorodu przy granicy ze Słowacją.

O ile manifestacje na wschodzie kraju są nieliczne, to antyrządowe protesty poparli masowo kibice z tych regionów, między innymi, z Dniepropietrowska (Dnipro), Charkowa (Metalist), Doniecka (Szachtar), Ługańska (Zoria), Symferopola (Tawria) i Odessy (Czornomorec).

Oprócz tego demonstracje popierają kibice połtawskiej Worskli i kijowskiego Dynama, a także klubów z zachodniej Ukrainy.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | zamieszki na Ukrainie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje