Reklama

Reklama

Sprzeczne doniesienia w sprawie rosyjskiego konwoju

Agencja AFP, powołując się na szefa misji OBWE Paula Picarda, podała, że ukraińskie służby graniczne i celne są gotowe do inspekcji rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną, zanim wjedzie on na terytorium ukraińskie.

Wbrew wcześniejszym informacjom strony ukraińskiej, inspekcja się nie rozpoczęła.

Z informacji przedstawiciela OBWE wynika, że ukraińscy funkcjonariusze czekają w gotowości na przejściu granicznym Donieck po stronie rosyjskiej. Tym samym przedstawiciel OBWE zdementował wydany wcześniej w Kijowie komunikat, że inspekcja już się tam rozpoczęła i bierze w niej udział 41 strażników granicznych i 18 celników.  Wcześniej przedstawiciel ukraińskiej Straży Granicznej Serhij Astachow powiedział, że podczas inspekcji konwoju ukraińskim funkcjonariuszom będą towarzyszyć przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Reklama

- Żadna ciężarówka nie przyjechała jeszcze na przejście graniczne Donieck - oświadczył Picard. Potwierdzili to obecni na miejscu dziennikarze AFP.

Reporterzy agencji informują, że ciężarówki konwoju wciąż są w mieście Kamieńsk-Szachtyński po stronie rosyjskiej w pobliżu granicy z Ukrainą, tam, gdzie zatrzymały się wczoraj wieczorem. To ok. 30 km od przejścia granicznego Donieck. AFP pisze, że jej reporterzy  mogli w towarzystwie przedstawicieli rosyjskiego resortu sytuacji nadzwyczajnych otworzyć kilkanaście zaparkowanych w Kamieńsku-Szachtyńskim ciężarówek. Zobaczyli w środku worki z mąką i cukrem oraz butelki wody.

Z informacji napływających z Kijowa wynikało wcześniej, że Ukraina zgodziła się, by po pomyślnie zakończonej inspekcji konwój wjechał przez przejście Donieck na ukraińskie terytorium kontrolowane przez separatystów prorosyjskich. Ukraińcy podali, że celem konwoju jest nazywany twierdzą separatystów Ługańsk.

Z doniesień agencyjnych wynikało, że Rosja i Ukraina doszły do porozumienia, na mocy którego Rosja na granicy jest gotowa przekazać transport Czerwonemu Krzyżowi i przygotowała w tym celu niezbędną dokumentację. Ukraina twierdzi, że z Rosją zostało uzgodnione, iż transportem, składowaniem i dystrybucją pomocy na Ukrainie zajmie się wyłącznie Czerwony Krzyż.

"Rosja ponosi całkowitą odpowiedzialność"

Strona ukraińska podkreśliła, że po przekroczeniu granicy Rosja ponosi całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo konwoju podczas przejazdu przez tereny opanowane przez separatystów.

Nie ma dodatkowych informacji o transporterach opancerzonych rosyjskiej armii, które rano widziano w pobliżu konwoju stacjonującego w Kamieńsku-Szachtyńskim.

Nic też nie wiadomo nowego o 23 transporterach opancerzonych oraz kilkudziesięciu innych pojazdach technicznych na rosyjskich tablicach wojskowych, które w czwartek wieczorem wjechały z Rosji do Ukrainy niedaleko Rostowa. Poinformowali o tym naoczni świadkowie - będący na miejscu korespondenci brytyjskich dzienników "Guardian" i "Telegraph". Kolumna - ich zdaniem - wjechała na Ukrainę po godzinie 22 czasu miejscowego. Wcześniej czekała na zapadnięcie zmroku w okolicach obozu dla uchodźców w rosyjskim Doniecku.

Doniesienia te bada w piątek armia ukraińska, która na razie ich ani nie zdementowała, ani nie potwierdziła. Po stronie rosyjskiej żaden przedstawiciel władz wojskowych ani cywilnych nie skomentował informacji brytyjskich dziennikarzy.

Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond pytany w Brukseli o te doniesienia przestrzegł, przed bardzo poważnymi konsekwencjami, o ile informacje dziennikarzy się potwierdzą i Rosja nie wycofa z terytorium Ukrainy swoich ludzi i swojego sprzętu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje