Reklama

Reklama

Spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku ws. Ukrainy odłożone

Jak poinformowała we wtorek przedstawicielka OBWE na rozmowach w Mińsku Heidi Tagliavini, spotkanie grupy kontaktowej ws. rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy zostało odłożone na później. W grupie biorą udział przedstawiciele OBWE, Ukrainy i Rosji.

- Grupa kontaktowa, która powinna się dzisiaj zebrać, zadecydowała o odłożeniu spotkania na późniejszy termin - powiedziała w Mińsku Tagliavini po rozmowach grup roboczych. Jak dodała, datę następnego spotkania uzgodniono, ale na razie nie zostanie ona podana do publicznej wiadomości.

Rosyjska agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło zbliżone do rozmów podała, że spotkanie może się odbyć 16 czerwca.

Przedstawicielka OBWE zapewniła, że spotkania czterech grup roboczych przebiegły dobrze. - Grupa robocza ds. politycznych dyskutowała o wyborach, grupa ds. bezpieczeństwa mówiła o trudnej kwestii przerwania ognia i wycofania ciężkiego uzbrojenia. Decyzje w tych wszystkich kwestiach nie zapadają szybko - powiedziała.

Reklama

Odłożone czy zerwane?

Z kolei agencja Interfax-Ukraina podała, powołując się na źródło zbliżone do przedstawicieli Ukrainy, że posiedzenie trójstronnej grupy kontaktowej zostało "faktycznie zerwane" przez Rosję. - Przedstawiciel Rosji Azamat Kulmuchametow opuścił salę obrad. W ten sposób Rosja faktycznie zerwała posiedzenie grupy - powiedziało źródło.

- Strona ukraińska nalega na całkowite wycofanie ciężkiego sprzętu i weryfikację tego przez OBWE, na ustanowienie kontroli na granicy ukraińsko-rosyjskiej i wycofanie obcych wojsk z terytorium Ukrainy - dodał rozmówca Interfax-Ukraina.

Z komunikatu MSZ Białorusi wynika, że we wtorek grupa kontaktowa zaczęła prace w Mińsku od wysłuchania koordynatorów grup roboczych (podgrup). Zaprezentowali oni wyniki spotkania swoich grup. Grupy robocze, które powstały na mocy porozumień mińskich podpisanych w lutym, zajmują się czterema obszarami: polityki, bezpieczeństwa, gospodarki i pomocy humanitarnej. Wyniki prac grup roboczych musi zaakceptować trójstronna grupa kontaktowa - przypomina białoruskie Radio Swaboda.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy