Reklama

Reklama

Sikorski w "FAZ": Putin chciał stłumienia Majdanu

Władimir Putin miał naciskać na poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, aby ten krwawo rozprawił się z demonstrantami na kijowskim Majdanie. Mówi o tym marszałek Sejmu Radosław Sikorski w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”.

Zdaniem Sikorskiego, rosyjski prezydent wywierał presję na Janukowycza i nakłaniał go do stłumienia protestów na Majdanie. W rozmowach telefonicznych Putin miał przekonywać ukraińskiego prezydenta, że ten powinien uderzyć "naprawdę mocno".

Radosław Sikorski, który w ubiegłym roku jako szef polskiej dyplomacji negocjował w Kijowie z Janukowyczem, powiedział, że wie o tym z nieoficjalnych źródeł.

Gazeta cytuje także obecnego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który stwierdził, że ma przeczucie, że to prawda. Zdaniem Jaceniuka ucieczka Wiktora Janukowycza z Kijowa nie była jedynie wynikiem paniki, ale częścią planu, który miał wpędzić ukraińską opozycję w pułapkę. Władze liczyły na to, że po wyjeździe prezydenta tłum zajmie i podpali parlament. Zdaniem Jaceniuka mogło chodzić nawet o spowodowanie zagrożenia dla zagranicznych ministrów ministrów spraw zagranicznych, którzy byli wówczas w Kijowie. - Byłoby dla Janukowycza pretekstem do brutalnego stłumienia rzekomego faszystowskiego puczu w stolicy - powiedział Jaceniuk.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy