Reklama

Reklama

Sikorski: Parlament Ukrainy właściwą instytucją do wypracowania kompromisu

Ukraiński parlament jest właściwą instytucją do osiągnięcia kompromisu i rozpoczęcia reform - podkreślił szef MSZ Radosław Sikorski, który w ten sposób odniósł się do wtorkowych wydarzeń w Kijowie. Polska i UE są gotowe pomóc - zadeklarował szef MSZ.

 "O sprawach ukraińskich w końcu rozmawia się w parlamencie, instytucji właściwej do osiągania kompromisów i rozpoczęcia reform. Polska i Unia Europejska są gotowe pomóc" - napisał Sikorski na Twitterze.

Reklama

Z kolei wiceminister MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, także na Twitterze, oceniła, że uchylenie ustaw przez ukraiński parlament "to dobra wiadomość dla Ukrainy, krok w stronę rozwiązania politycznego".

Parlament Ukrainy anulował we wtorek większość ustaw ograniczających m.in. prawa obywateli do demonstracji. Za unieważnieniem tych aktów prawnych głosowało 361 posłów w 450-osobowej Izbie. Przyjęcie tych ustaw 16 stycznia doprowadziło do zamieszek podczas protestów antyrządowych w Kijowie

Również we wtorek do dymisji podał się premier Ukrainy Mykoła Azarow. "W celu stworzenia dodatkowych warunków dla zapewnienia kompromisu społeczno-politycznego oraz pokojowego uregulowania konfliktu podjąłem decyzję, by zwrócić się do prezydenta Ukrainy z prośbą o przyjęcie mojej dymisji" - oświadczył Azarow w komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje