Reklama

Reklama

Senator McCain leci do Kijowa w związku z demonstracjami

Wpływowy amerykański senator John McCain, były kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich w 2008 roku, leci w piątek do Kijowa w związku z trwającymi tam demonstracjami zwolenników integracji europejskiej.

- Senator McCain leci na Ukrainę, aby spotkać się z przedstawicielami rządu, przywódcami opozycji i społeczeństwa obywatelskiego w tym krytycznym czasie, gdy Ukraińcy walczą o swoją przyszłość  - powiedział cytowany w portalu informacyjnym "The Daily Beast" rzecznik senatora z Arizony, Brian Rogers

Reklama

Portal zauważa, że McCain będzie najwyższym rangą przedstawicielem USA, który odwiedza Ukrainę odkąd rząd użył przemocy przeciwko demonstrującym zwolennikom integracji europejskiej. W ubiegłym tygodniu w Kijowie przebywała dyrektor wydziału ds. europejskich i euroazjatyckich w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland.

"Takie podłe zachowanie narusza podstawowe uniwersalne prawa"

Senator McCain ma wylecieć do Kijowa jeszcze w piątek i pozostać w stolicy Ukrainy przez cały weekend. W niedzielę dołączy do niego inny amerykański kongresmen, Chris Murphy, Demokrata z Connecticut. Podroż jest koordynowana z resortem spraw zagranicznych.

W związku z wydarzeniami w Kijowie McCain wydał w środę oświadczenie, w którym skrytykował użycie siły przez władze przeciw demonstrantom na Majdanie Niepodległości. "Takie podłe zachowanie narusza podstawowe uniwersalne prawa, a zwłaszcza wolność wypowiedzi i zgromadzeń" - napisał, zapewniając, że "przyjaciele Ukrainy" będą domagać się "konsekwencji dla wszystkich przestępstw popełnianych w stosunku do Ukraińców, którzy w pokojowy sposób korzystają ze swych podstawowych praw człowieka".

- Coraz więcej Ukraińców pokazuje, że się nie boi. Ci dzielni mężczyźni i kobiety powinny wiedzieć, że nie są sami. Ich przyjaciele na całym świecie solidaryzują się z nimi - dodał McCain.

Do wizyty McCaina w Kijowie pozytywnie odniósł się na Twitterze szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, informując o "przydatnych konsultacjach", jakie odbył z amerykańskim senatorem. - Gdy stawką jest wolność, tam zawsze pojawia się dobry senator  - napisał Sikorski.

Dowiedz się więcej na temat: senatorowie | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje