Reklama

Reklama

Samolot AWACS patroluje Europę Wschodnią

Francja od 1 kwietnia skierowała samolot elektronicznego rozpoznania AWACS do patrolowania w ramach NATO przestrzeni powietrznej w Europie Wschodniej. Poinformował o tym w czwartek rzecznik sztabu generalnego armii płk Gilles Jaron.

- Od 1 kwietnia co 3-4 dni przeprowadzamy lot samolotu AWACS połączony z wymianą danych z NATO - powiedział rzecznik na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że maszyna po misji powraca do bazy w Avord w środkowej Francji.

Reklama

Francja jest jednym z państw zachodnich, które zadeklarowały dodatkowy udział w misjach NATO nad państwami bałtyckimi. Prócz lotów samolotu AWACS Francja zaproponowała udział swych czterech myśliwców. NATO jednak do tej pory nie złożyło formalnej prośby w tej sprawie - dodał rzecznik.

NATO zapowiadało zwiększenie od maja liczby samolotów patrolujących niebo nad państwami bałtyckimi w celu wzmocnienia obrony Europy Wschodniej z powodu napięć z Rosją w sprawie Ukrainy.

Zwiększenie w maju liczby maszyn do 12 jest częścią planu mającego na celu wzmocnienie sił powietrznych, lądowych i morskich w należących do Sojuszu krajach Europy Środkowej i Wschodniej, który ma opracować do 15 kwietnia  dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove.

Dowiedz się więcej na temat: AWACS | samolot AWACS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje