Reklama

Reklama

Rosja potępia "odwetową operację" na wschodzie Ukrainy

Rozpoczynając "odwetową operację" na południowym wschodzie Ukrainy, władze w Kijowie pogrzebały nadzieję na realizację porozumienia z Genewy - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że na wschód Ukrainy w czwartek udał się wysłannik Kremla.

"Operacją odwetową" Moskwa nazwała operację antyterrorystyczną ukraińskich sił w Słowiańsku, która rozpoczęła się w piątek o świcie i w której zginęło dwóch ukraińskich wojskowych oraz jeden separatysta sprzeciwiający się władzom w Kijowie.

Reklama

"Wykorzystując lotnictwo do ostrzeliwania okolic zamieszkanych przez cywilów, Kijów rozpoczął operację odwetową i pogrzebał ostatnią nadzieję na realizację porozumienia z Genewy" - powiedział Pieskow, cytowany przez rosyjskie agencje prasowe.

17 kwietnia szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i UE zawarli w Genewie porozumienie, które miało na celu złagodzenie napięć na Ukrainie. Od tego czasu nie odnotowano jednak żadnych postępów.

Rzecznik Kremla dodał, że w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin wysłał swojego przedstawiciela Władimira Łukina na południowy wschód Ukrainy. Rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej udał się tam, by uczestniczyć w rozmowach w sprawie uwolnienia przetrzymywanych przez prorosyjskich separatystów obserwatorów wojskowych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Jednak Kreml - jak podano - nie był w stanie skontaktować się z Łukinem od czasu rozpoczęcia operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku.

Rosja zwróciła się do OBWE

Według rosyjskiej agencji ITAR-TASS Moskwa zwróciła się w piątek do OBWE o pomoc w celu wstrzymania "odwetowej operacji" w Słowiańsku.

Władze w Moskwie skontaktowały się z przedstawicielami OBWE w sprawie "ofensywy ukraińskich sił zbrojnych" w Słowiańsku - pisze ITAR-TASS.

Słowiańsk jest bastionem prorosyjskich separatystów. Od piątku sześciu członków wojskowej misji obserwacyjnej OBWE, w tym jeden Polak i czterech Niemców, znajduje się w rękach separatystów, którzy kontrolują to miasto.Słowiańsk to bastion prorosyjskich separatystów, którzy od tygodnia przetrzymują sześciu wojskowych obserwatorów OBWE. 

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | Słowiańsk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje