Reklama

Reklama

Prorosyjscy separatyści podpisali memorandum

Przedstawiciele władz w Kijowie i prorosyjskich separatystów podpisali w Mińsku memorandum, które przewiduje m.in. utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej między obiema stronami konfliktu na wschodzie Ukrainy. Strefa ma zastąpić obowiązujący od 5 września kruchy rozejm.

Plan działań pokojowych, na który zgodzili się w Mińsku w nocy z piątku na sobotę przedstawiciele Ukrainy i rebeliantów, ma wejść w życie w ciągu 24 godzin.

Najważniejszym jego elementem jest utworzenie strefy buforowej, z której obie strony zobowiązały się wycofać ciężką broń. - Powstanie strefa zawieszenia broni, strefa bezpieczeństwa - powiedział były ukraiński prezydent Leonid Kuczma, który reprezentował w Mińsku władze Ukrainy. O deeskalacji konfliktu mówił obecny w stolicy Białorusi ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow.

Reklama

Do porozumienia doszło podczas spotkania grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE ds. konfliktu ukraińskiego.

Tymczasem w nocy z piątku na sobotę na terytorium Ukrainy wjechał kolejny, trzeci już rosyjski konwój z pomocą humanitarną - tak jak poprzednie bez zgody ukraińskich władz. Około 200 ciężarówek - jak zapewnia strona rosyjska - wiezie m.in. żywność, wodę, lekarstwa i ciepłe ubrania dla ludności na wschodzie i południu Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje