Reklama

Reklama

Prezydent Ukrainy: Mamy poparcie Włoch ws. integracji z UE

Petro Poroszenko powiedział w czwartek w Rzymie po rozmowach z szefem państwa włoskiego Sergio Mattarellą i premierem Matteo Renzim, że otrzymał wsparcie Włoch w dziedzinie bezpieczeństwa oraz integracji z Unią Europejską.

"Otrzymaliśmy wszystkie konieczne sygnały wsparcia" - podkreślił Poroszenko podczas spotkania z dziennikarzami w Wiecznym Mieście.

Według niego Ukraina ma stałe i mocne poparcie ze strony Włoch w kwestii bezpieczeństwa i obrony. Ponadto, stwierdził odnosząc się do kryzysu ukraińskiego, władze włoskie uznają za niezbędną pełną realizację porozumień z Mińska dotyczących uregulowania konfliktu.

Poroszenko poinformował po swych spotkaniach, że włoski koncern energetyczny ENI zadeklarował zamiar zwiększenia swych inwestycji na Ukrainie.

Odnosząc się do zagrożenia zamachami we Włoszech prezydent oświadczył: "Popieramy Włochy i cały świat w walce z terroryzmem, tak jak Włochy, Unia Europejska i cały świat wspiera Ukrainę w naszej walce z agresorem".

Reklama

"Tak, możemy ufać Putinowi"

W wywiadach udzielonych włoskim mediom z okazji wizyty w Rzymie Poroszenko wyraźnie nawiązał do słów Renziego, mówiąc, że w sprawie rozwiązania konfliktu w Syrii nie można ufać przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi. Kilka dni wcześniej szef włoskiego rządu stwierdził zaś: "Tak, możemy ufać Putinowi" i położył nacisk na to, że udział Moskwy jest niezbędnym elementem rozmów prowadzonych przez wspólnotę międzynarodową i działań wokół konfliktu syryjskiego.

"Trzeba zrozumieć, że Rosja jest agresorem" - mówił Poroszenko w wywiadzie dla stacji SkyTG24. "Rosja anektowała Krym wbrew prawu międzynarodowemu i stało się to w XXI wieku w centrum Europy" - podkreślił. Prezydent oświadczył też, że Ukraina potrzebuje solidarności ze strony UE i całego świata.

"Trzeba pokazać, że świat jest z nami, że Rosja musi wycofać swoje wojska z ziemi ukraińskiej i musi opuścić Krym" - powiedział Poroszenko, który w piątek spotka się z papieżem Franciszkiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy