Reklama

Reklama

Prezydent Ukrainy: Ci, którzy oddali Krym, poniosą odpowiedzialność

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział podczas dorocznego wystąpienia przed Radą Najwyższą - parlamentem, że osoby, które oddały Krym, poniosą odpowiedzialność. Dodał, że Ukraina poszukuje nowych instrumentów, mających przywrócić jej terytoria.

- Ci, którzy bez walki oddali Krym, mają ponieść odpowiedzialność - oznajmił szef ukraińskiego państwa. Zaznaczył, że "nie jest to kwestia zemsty, a sprawiedliwości". Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Najdłuższy rozejm od początku konfliktu

Reklama

Zełenski poinformował też, że w Donbasie już od 86 dni utrzymuje się rozejm. 

- To najdłuższe zawieszenie broni od początku konfliktu - oświadczył prezydent. W tym okresie, jak wskazał, zginął jeden ukraiński żołnierz. 

"Bezpieczna reintegracja" terytoriów

Prezydent podkreślił, że po zakończeniu konfliktu w Donbasie Kijów rozpocznie "bezpieczną reintegrację" terytoriów, które obecnie nie znajdują się pod jego kontrolą. Zwrócił przy tym uwagę na sprawę amnestii, która - jak wskazał - nie obejmie osób należących do nielegalnych zbrojnych formacji w Donbasie.

- Straszne słowo "amnestia" - nie dotyczy to wszystkich i nie oznacza ucieczki przed odpowiedzialnością. Dotyczy milionów naszych obywateli, na czyich rękach nie ma krwi i którzy teraz faktycznie sami są zakładnikami okupanta - oświadczył Zełenski.

Podczas wystąpienia Zełenski zapewnił także, że Ukraina kontynuuje współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Dodał, że ruchowi bezwizowemu z UE "nic nie zagraża". Zapowiedział też, że "postawi kropkę" w sprawie wdrożenia podatku od wyprowadzonego kapitału (podatku od dywidend) i amnestii podatkowej.

Prezydent wyraził niezadowolenie z pracy organów antykorupcyjnych. Ocenił, że nie ma "prawdziwych wyników" ich działania.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje