Reklama

Reklama

Poroszenko zapowiada: Odzyskanie Krymu naszym zadaniem

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w czwartek, że najważniejszym zadaniem jego kraju w rozpoczynającym się roku jest przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad Donbasem oraz odzyskanie zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Szef państwa na pierwszej w tym roku konferencji prasowej zapowiedział, że zaproponuje wspólnocie międzynarodowej nowy format na rzecz odzyskania zajętych przez Rosję i należących do Ukrainy ziem.

- Zaproponujemy format Genewa Plus (Ukraina, USA, UE i Rosja) z udziałem państw formatu normandzkiego (Ukraina, Francja, Niemcy i Rosja), krajów UE, a także sygnatariuszy memorandum budapeszteńskiego - powiedział Poroszenko.

Niepodważalne dowody obecności rosyjskich wojsk

- Mamy niezaprzeczalne dowody, takie jak zdjęcia satelitarne i nagrania wideo, zrealizowane przez nasz wywiad, które pokazują, jak sprzęt wojskowy Federacji Rosyjskiej i oddziały sił zbrojnych tego kraju przekraczają granice Ukrainy - powiedział.

Reklama

Poroszenko podkreślił, że władze w Kijowie żądają wycofania obcych wojsk i zezwolenia misji obserwacyjnej OBWE na kontrolę obiektów w zajętym przez prorosyjskich separatystów Donbasie w celu rozpoczęcia politycznego uregulowania konfliktu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy