Reklama

Reklama

Poroszenko: Putin chce całej Europy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że chce "całej Europy", nie wykluczył, że kolejnymi celami mogą być Finlandia czy kraje bałtyckie - wynika z wywiadu z Poroszenką wyemitowanego w poniedziałek przez RFI.

- Putin chce iść tak daleko, jak mu pozwolimy - powiedział Poroszenko w wywiadzie wyemitowanym przez francuską rozgłośnię RFI. Zdaniem Poroszenki, Putinowi chodzi nie tylko o Ukrainę, lecz o całą Europę.

- Gdybyście mnie zapytali przed dwoma laty, powiedziałbym, że to niemożliwe, gdyż cały powojenny system bezpieczeństwa nie pozwoliłby na to, lecz jeśli pytacie dziś - niestety, wszystko jest możliwe wobec aneksji Krymu i wschodniej części Ukrainy - oświadczył Poroszenko.

Jego zdaniem, to pokazuje, że można złamać system globalnego bezpieczeństwa.

Reklama

Krym został zaanektowany przez Rosję w marcu roku 2014 po okupacji półwyspu i lokalnym referendum, którego wyników nie uznał Kijów i Zachód - przypomina AFP.

- Czy atak na Finlandię jest możliwy? Tak. I Finlandia jest tego świadoma. Czy jest możliwy atak na kraje bałtyckie? Tak - powiedział prezydent Poroszenko.

- I kiedy mówimy o walce na wschodzie mego kraju, wiedzmy, że nie chodzi jedynie o walkę o integralność i suwerenność; walczymy o demokrację, walczymy o wolność i o bezpieczeństwo całego kontynentu europejskiego - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne