Reklama

Reklama

Poroszenko ostrzega oligarchów: Dostaniecie po łapach

Prezydent Petro Poroszenko zapewnił, że nie pozwoli, aby oligarchowie destabilizowali sytuację na Ukrainie organizując pseudodemonstracje. Od kilku dni w Kijowie odbywają się protesty górników.

Według mediów, część uczestników protestów jest opłacanych przez związany z oligarchą Rinatem Achmetowem Blok Opozycyjny. Biorą także w nich udział górnicy z koncernu DTEK należącego do tego biznesmena.

Petro Poroszenko podkreślił, że niektórzy oligarchowie starają się destabilizować sytuację wykorzystując prawo obywateli do protestu. Nie powiedział o kogo dokładnie chodzi, ale dał do zrozumienia, że ma na myśli Rinata Achmetowa. "Ci z oligarchów, którzy będą naciskać na władze pseudostrajkami, dostaną po łapach" - powiedział prezydent. 

Reklama

Ukraińskie władze od pewnego czasu prowadzą walkę z oligarchami. Swoje wpływy stracił już Dmytro Firtasz. Rządzący starają się także ograniczyć ambicje Ihora Kołomojskiego, który został usunięty ze stanowiska gubernatora obwodu dniepropietrowskiego, a władze próbują odzyskać kontrolę nad zarządzanymi przez jego ludzi państwowymi koncernami.

Według deputowanego Bloku Petra Poroszenki Mustafy Najema, koncern DTEK Rinata Achmetowa poprzez demonstracje górników chce utrzymać swoją monopolistyczną pozycję na rynku energetycznym Ukrainy, a dzięki zawyżonej cenie węgla, spłacić zaciągnięte kredyty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy