Reklama

Reklama

Patriarcha Filaret: Trwa niewypowiedziana wojna w Donbasie

Zwierzchnik ukraińskiej cerkwi prawosławnej patriarcha kijowski Filaret zwrócił się do wiernych z orędziem z okazji Bożego Narodzenia. Wierni tradycji wschodnich na Ukrainie obchodzą to święto 7 stycznia.

Wystąpienie patriarchy Filareta zawierało oprócz wątków ściśle religijnych także odniesienia do bieżącej sytuacji Ukrainy. Zwierzchnik cerkwi prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego mówił: "Ukraina przeżywa ciężkie czasy. Trwa niewypowiedziana wojna w Donbasie. Odebrano nam Krym. I kto to zrobił. To zrobił gwarant porozumienia o nienaruszalności naszych granic, po tym, gdy Ukraina będąc państwem dysponującym bronią nuklearną, dobrowolnie zrezygnowała z posiadania tej broni".

Reklama

Prawosławny hierarcha wysoko ocenił męstwo Ukraińców zaciągających się do batalionów ochotniczych walczących w Donbasie. Jednocześnie podkreślił: "Ukraina opowiada się za prawdą, jest ofiarą agresji. Ale Bóg jest po stronie prawdy. A tam gdzie jest prawda - tam jest i zwycięstwo".

Patriarchat Kijowski oraz cerkiew grekokatolicka wspierają prodemokratyczne i proeuropejskie dążenia Ukrainy, natomiast działająca na terenie tego kraju cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego reprezentuje sympatie prorosyjskie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy