Reklama

Reklama

Parlamentarzyści z krajów OBWE potępili aneksję Krymu

Na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE prawie 100 parlamentarzystów, głównie z Europy, potępiło działania Rosji na Ukrainie, w tym aneksję Krymu. Obrady odbywają się w Helsinkach w 40. rocznicę podpisania aktu końcowego KBWE, poprzedniczki OBWE.

96 parlamentarzystów z ponad 50 krajów potępiło w czwartek Rosję za "jednostronny i nieuzasadniony atak na suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną". Siedem osób było przeciwnych przyjęciu takiej rezolucji, a 32 wstrzymały się od głosu.

Rosja nie uczestniczy w posiedzeniu ZP OBWE w stolicy Finlandii po tym, jak odmówiono jej delegatom przyznania wiz zgodnie z zakazami podróży wydanymi przez Unię Europejską, które są częścią międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na jej działania na Ukrainie.

Reklama

Wśród objętych zakazem jest przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Siergiej Naryszkin, który wyraził nadzieję, że rosyjska delegacja weźmie udział w kolejnym posiedzeniu OBWE na jesieni w Mongolii.

Zdaniem ekspertów Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) podpisany w 1975 roku w Helsinkach przez 35 państw był kamieniem milowym w redukowaniu napięć pomiędzy Wschodem i Zachodem w okresie zimnej wojny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy