Reklama

Reklama

Okna na wagę złota

W przededniu rozpoczęcia roku szkolnego reporterzy Interia.pl wybrali się na wschodnią Ukrainę. W powiecie izjumskim, we wsi Mała Kamaszywacha, odwiedzili szkołę, do której już wkrótce - po wakacyjnej przerwie - wrócą uczniowie - wśród nich dzieci uchodźców wewnętrznych.

- Do obwodu charkowskiego, graniczącego z donieckim, trafiło w sumie 120 tysięcy uchodźców - mówi Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). - Dwie trzecie z nich próbuje ułożyć sobie życie w Charkowie, pozostali wyjechali na wieś. Z tych ostatnich aż 30 tysięcy znalazło schronienie w powiecie izjumskim.

W tym gronie jest kilkanaście tysięcy dzieci, które mimo wojennej zawieruchy muszą kontynuować edukację. Recz w tym, że znalazły się w regionie, który nawet jak na ukraińskie standardy jest wyjątkowo ubogi.

Reklama

Szkoła w Małej Kamaszywasze dobrze tę biedę ilustruje.

- Brakuje nam właściwie wszystkiego - Swietłana Dworkina, szefowa wydziału edukacji w powiecie izjumskim załamuje ręce. - Dajcie mi godzinę, to spiszę wszystkie potrzeby.

Ale te widać gołym okiem. Szkoła w Małej Kamaszywasze to okryty eternitem, nieocieplony budynek z rozpadającymi się oknami. I salami, których skromne wyposażenie pamięta jeszcze czasy świetności Związku Radzieckiego. Nie ma brudu czy bałaganu, jest za to wszechobecna, kładziona warstwami, jaskrawa farba - przy użyciu której przez lata "modernizowano" wnętrze placówki.

- Jak w takich warunkach uczyć dzieci? - pytanie Dworkiny ma wymiar retoryczny.

Niebawem będzie nieco lepiej. Ponieważ uczą się w niej również uciekinierzy z Donbasu, szkoła w Małej Kamaszywasze zakwalifikowana została do programu pomocy, prowadzonego przez PCPM. Polacy wymienią w budynku 28 okien, do zmiany pozostałych 18 zobligowała się lokalna administracja.

Zimy w powiecie izjumskim potrafią być wyjątkowo srogie. Szczelne i solidne okna są tu zatem na wagę złota...

Marcin Ogdowski

Fot. Paweł Krawczyk

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama