Reklama

Reklama

OBWE nie jest gotowa do rozszerzenia misji na Ukrainie

Rozszerzenie misji OBWE na Ukrainie nie będzie brane pod uwagę, dopóki organizacja ta nie będzie miała pełnego dostępu do strefy konfliktu w Donbasie. Poinformował o tym w czwartek w siedzibie OBWE w Wiedniu szef misji na Ukrainie Ertugrul Apakan.

Bez nieograniczonego dostępu do stref konfliktu na wschodzie Ukrainy "zwiększanie liczby obserwatorów będzie miało nieznaczny efekt dla zdolności misji do kontrolowania realizacji porozumień z Mińska" - powiedział szef OBWE.

Przypomniał, że te porozumienia zakładały zawieszenie broni i wycofanie ciężkiego uzbrojenia. Pozwoliły na relatywne uspokojenie sytuacji na linii frontu, ale "rozejm pozostaje kruchy, a sytuacja miejscowej ludności - niepewna" - podkreślił Apakan.

Jak dodał, obserwatorzy chcieliby mieć możliwość pojechania "na wszystkie tereny, które nie są obecnie pod kontrolą rządu" w Kijowie, i do wszystkich przejść na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Dotąd jednak nie pozwolili im na to prorosyjscy separatyści.

Reklama

Obecnie misja OBWE na Ukrainie liczy ponad 400 osób; w połowie maja sięgnie pięciuset. W marcu OBWE zadecydowała o zwiększeniu liczby obserwatorów do maksimum tysiąca i przedłużeniu mandatu misji do 31 marca 2016 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama