Reklama

Reklama

Niemcy ostrzegają władze Ukrainy przed używaniem siły wobec demonstrantów

Rząd Niemiec ostrzegł w poniedziałek władze Ukrainy przed stosowaniem przemocy wobec uczestników proeuropejskich manifestacji i wezwał rząd w Kijowie do zagwarantowania obywatelom wolności wypowiedzi i prawa do pokojowych demonstracji.

- Niemiecki rząd jest pod silnym wrażeniem dużej liczby mieszkańców Ukrainy, którzy gotowi są bronić swoich poglądów i swoich marzeń o Ukrainie jako państwie praworządnym, które podziela europejskie wartości, i szuka w związku z tym bliższych kontaktów z UE  - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert dziennikarzom w Berlinie.

Reklama

Jak podkreślił rzecznik, demonstracje na Ukrainie stanowią "bardzo czytelne przesłanie", które powinien zrozumieć także prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Seibert wyraził zaniepokojenie z powodu użycia przez ukraińskie władze siły przeciwko pokojowym demonstrantom. - Rząd federalny wzywa rząd ukraiński do uczynienia wszystkiego co możliwe, aby bronić wolności wypowiedzi i prawa do pokojowych demonstracji  - powiedział rzecznik. Dodał, że wszystkie strony powinny wykazać się odpowiedzialnością, by nie doszło do ponownego zastosowania przemocy. 

"To pokazuje, że serce Ukraińców bije po europejsku"

Rzecznik potwierdził, że Niemcy i cała UE są nadal gotowe do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. - Chcemy nadać stosunkom Ukrainy z UE nową dynamikę, nową jakość, i stworzyć narodowi ukraińskiemu nowe szanse  - zapewnił.

Rzecznik MSZ Niemiec oświadczył w imieniu szefa tego resortu Guido Westerwellego, że demonstracje są wyrazem "opowiedzenia się za Europą". - To pokazuje, że serce Ukraińców bije po europejsku  - zaznaczył rzecznik MSZ.

Westerwelle zamierza wziąć udział w najbliższy czwartek w posiedzeniu OBWE w Kijowie. Możliwe jest jego spotkanie przy tej okazji z przedstawicielami ukraińskiej opozycji. Seibert poinformował, że rząd Merkel utrzymuje kontakty z ukraińską opozycją. - Mamy swoje kanały informacji - powiedział.

Według Seiberta zaproszenie do złożenia wizyty w Berlinie, przekazane Janukowyczowi w piątek przez kanclerz Angelę Merkel, pozostaje aktualne, jednak termin nie został jeszcze ustalony.

Dowiedz się więcej na temat: demonstracje | Ukraina | zamieszki na Ukrainie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy