Reklama

Reklama

NATO: Zajęcie dalszej części Ukrainy będzie nie do przyjęcia

Zaostrza się sytuacja na wschodzie Ukrainie. W środę NATO przestrzegło wspieranych przez Rosję separatystów, że jakiekolwiek próby zajmowania przez nich kolejnych terenów będą nie do przyjęcia.

Jak napisała w oświadczeniu wicerzeczniczka Sojuszu Carmen Romero, kraje członkowskie omówiły sytuację i podkreśliły, że wszystkie strony powinny dążyć do "deeskalacji oraz wykazać powściągliwość".    

"Sojusznicy wyrazili głębokie zaniepokojenie z powodu ostatniej, nagłej eskalacji przemocy" na wschodzie Ukrainy - czytamy w komunikacie.   

"Rosja ma szczególny obowiązek znalezienia rozwiązania politycznego" - dodała Romero, przypominając, że według NATO konflikt, który w ciągu 16 miesięcy pochłonął już ponad 6,8 tys. ofiar, musi zostać rozwiązany "drogą dyplomatyczną".  

Reklama

"Drogą do pokoju" jest pełne wdrożenie porozumień z Mińska", dzięki którym w lutym wprowadzono kruche zawieszenie broni - zaznaczyła rzeczniczka.  

Ostatnio, mimo rozejmu, starcia są coraz bardziej krwawe. W niedzielę, jak pisze agencja AFP, zginęło 10 osób, głównie w ostrzale wsi Sartana, w rejonie mającego strategiczne znaczenie portu Mariupol. Jest to ostatnie duże miasto na wschodzie kraju kontrolowane przez władze w Kijowie.    

"Dla społeczności międzynarodowej jakakolwiek próba zajęcia dalszych części terytorium Ukrainy będzie nie do przyjęcia" - ostrzegła Romero. Separatyści już wcześniej otwarcie wskazywali Mariupol jako swój następny cel. 

Romero oświadczyła też, że "obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) muszą mieć możliwość wykonywania swej pracy w nieograniczony i bezpieczny sposób". Obserwatorzy OBWE, którzy są rozmieszczeni w terenie, by nadzorować przestrzeganie porozumień z Mińska, w środę skarżyli się, że są nękani w bezprecedensowym stopniu.     

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy