Reklama

Reklama

Mull: Wojska amerykańskie są w Polsce potrzebne

Wzmocnienie obrony państw NATO leżących na wschodzie Europy jest już faktem - ocenia ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull. - Wojska amerykańskie są w Polsce potrzebne, a założenia działań Sojuszu powinny być modyfikowane w zależności od zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie - dodaje.

W ocenie Stephena Mulla, dyskusja o możliwości wzmocnienia wschodniej flanki NATO, która ma się odbyć na najbliższym wrześniowym szczycie Sojuszu, jest "sztuczna". Ambasador przypomniał, że to wzmocnienie obrony państw NATO leżących na wschodzie Europy jest już faktem, a zapowiadał to podczas czerwcowej wizyty w Warszawie prezydent Barack Obama.

Reklama

Do końca roku ma dojechać do Polski amerykański sprzęt wojskowy, m.in. czołgi i transportery. Planowane są i odbywają się już wspólne ćwiczenia. Mamy też amerykańskie instalacje wojskowe np. w Bydgoszczy i w Szczecinie. 

"To jest nowy typ zagrożenia dla nas"

Stephen Mull jest zdania, że założenia działań NATO powinny być modyfikowane w zależności od zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie, chociażby dziś, gdy mamy do czynienia z militarnymi działaniami Rosji na Ukrainie i aneksją Krymu. To ma być adekwatna odpowiedź na takie działania. - To jest nowy typ zagrożenia dla nas -  mówił ambasador. Stephen Mull przyznał w radiowej Jedynce, że Rosja jest ważnym krajem dla Stanów Zjednoczonych, oba kraje łączą wspólne interesy, chociażby walka z ekstremizmem islamskim w Azji, czy kwestia walki z nierozprzestrzenianiem broni jądrowej, zatem trzeba szukać dróg współpracy.

Jego zdaniem, ważne jest podtrzymanie możliwości dozbrojenia Ukrainy przez Zachód, ale na razie wprowadzenie sprzętu wojskowego czy wojsk NATO do tego kraju nie jest potrzebne, bo wojska ukraińskie odnoszą sukcesy w walce z separatystami. - Ale to ważne, by nie wykluczać takiego kroku - mówił Stephen Mull. Mówiąc o działaniach powstałego w Iraku Państwa Islamskiego, ambasador podkreślał, że to zagrożenie nie tylko dla tego kraju i Syrii, ale dla wszystkich państw tego regionu. - Ważne jest dla nas jako wspólnoty zachodniej, by jak najskuteczniej przeciwdziałać temu zagrożeniu- podkreślał  Stephen Mull.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje