Reklama

Reklama

Mimo rozejmu walki w Donbasie trwają. Są zabici i ranni

Mimo obowiązującego rozejmu trwają walki w Donbasie. Najgorsza sytuacja jest koło Debalcewa i pod Mariupolem. Ukraiński sztab mówi o 5 zabitych żołnierzach. Według nieoficjalnych informacji od niedzieli zginęło już 20 osób.

Od rana trwa silny ostrzał Debalcewa, leżącego na skrzyżowaniu ważnych dróg. Rzecznik sił ukraińskich powiedział dziś, że separatyści strzelają więcej niż przed wejściem w życie rozejmu.

W ciągu ostatniej doby do szpitala w pobliskim Artimowsku przywieziono 10 rannych.

Ukraińskie oddziały kontynuują obronę wokół samego miasta. Żołnierze z pierwszej linii mówią jednak, że wiodąca przez nie trasa, łącząca Charków z Rostowem, jest kontrolowana przez separatystów.

Opowiadają o walkach toczących się kilka kilometrów od Debalcewa i zaminowanej drodze. Wszyscy, którzy chcą nią przejechać, trafiają pod bezpośredni ostrzał z broni maszynowej i dział czołgowych. 

Reklama

Zasadzka pod Mariupolem

Walki toczą się również pod Mariupolem na południu. Kompania z batalionu "Donbas" wpadła tam w zasadzkę przygotowaną przez separatystów. Zginęło dwóch ukraińskich wojskowych, a trzech zostało rannych.

Natomiast w starciach wokół wsi Szyrokino zginęły 2 osoby, a 4 zostały ranne. Żołnierze, który przywieźli kontuzjowanych do szpitala, relacjonują, że wieś jest ciągle ostrzeliwana z moździerzy. Trwa bezpośrednia wymiana ognia z pistoletów maszynowych. Tak było wczoraj i dziś od rana.

Wzajemne oskarżenia

Rzecznik ukraińskich sił zbrojnych oświadczył, że jego kraj nie wycofa ciężkiej artylerii z Zagłębia Donieckiego. Andrij Łysenko argumentował, że prorosyjscy bojownicy regularnie naruszają warunki rozejmu, uzgodnionego w Mińsku. Według tego dokumentu obie strony walk miały zacząć wycofywać ciężki sprzęt od niedzieli. Warunkiem miało być jednak wypełnienie pierwszego punktu porozumienia z Mińska - czyli samego rozejmu. Tymczasem strona ukraińska mówi o 112 atakach separatystów.

Separatyści natomiast oskarżają Kijów o brak kontroli nad niektórymi batalionami. Według nich to właśnie takie ugrupowania militarne są odpowiedzialne za łamanie mińskich porozumień.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy