Reklama

Reklama

Micheil Saakaszwili przestrzega Ukrainę przed Rosją

Były gruziński prezydent, a obecnie gubernator Odessy Micheil Saakaszwili uważa, że Kreml w najbliższym czasie może szykować agresywne działania w stosunku do Ukrainy. Saakaszwili wskazuje na analogie ze światową sytuacją sprzed ośmiu lat i agresją Rosji wobec Gruzji.

Micheil Saakszwili apeluje do władz Ukrainy o zachowanie ostrożności i pełnej gotowości. Jak ocenia, w 2008 roku na światowej arenie miały miejsce podobne wydarzenia co dziś, i Rosja wykorzystała je do wojny z Gruzją. W poniedziałek przypadła ósma rocznica wybuchu konfliktu. 

Micheil Saakaszwili wskazuje, że podobnie jak osiem lat temu, również obecnie kończy się kadencja prezydenta Stanów Zjednoczonych, trwają też letnie igrzyska olimpijskie, a Rosja aktów agresji dokonuje właśnie podczas lub bezpośrednio po igrzyskach, tak jak to miało miejsce w przypadku Gruzji czy aneksji Krymu. 

Reklama

Dodatkowo, jak podkreśla gubernator Odessy, świat już zmęczył się problemem Ukrainy i to również może wykorzystać Rosja. 

Tymczasem w Donbasie wciąż trwają ostrzały, również z użyciem artylerii. Rosja nadal dostarcza separatystom broń. Ukraińskie władze donoszą też o koncentracji rosyjskiego wojska na okupowanym Krymie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje