Reklama

Reklama

McCain porównał politykę Merkel w sprawie Ukrainy do appeasementu wobec Hitlera

Republikański senator z USA John McCain w wywiadzie dla telewizji ZDF ostro skrytykował politykę kanclerz Angeli Merkel w sprawie Ukrainy, porównując ją do polityki "appeasementu" wobec Hitlera przed II wojną.

- Obserwując politykę rządu niemieckiego w sprawie Ukrainy można pomyśleć, że nie ma on pojęcia lub jest mu wszystko jedno, że ludzie na Ukrainie są zarzynani - powiedział wpływowy amerykański polityk w wywiadzie dla ZDF. Program "Berlin direkt" zostanie wyemitowany w niedzielę wieczorem, jednak redakcja opublikowała fragment rozmowy już w piątek.

McCain porównał postawę Merkel z polityką "appeasementu" wobec Hitlera przed wybuchem II wojny światowej.

Ugodowa polityka Wielkiej Brytanii wobec III Rzeszy w latach 30. uważana jest za ważną przyczynę późniejszych sukcesów Hitlera. Symbolem polityki ugodowej wobec agresora jest dyktat  monachijski - układ zawarty 30 IX 1938 w Monachium przez szefów rządów Niemiec (A. Hitler), Włoch (B. Mussolini), Wielkiej Brytanii (N. Chamberlain) i Francji (E. Daladier), którego skutkiem była aneksja części Czechosłowacji przez Niemcy.

Reklama

McCain zarzucił Merkel bezczynność. "Czy (Merkel) chce jedynie się przyglądać, jak po raz pierwszy od II wojny światowej kraj w Europie rozbijany jest na kawałki?" - pytał senator. Zaznaczył, że jest rozczarowany postawą Europejczyków, chociaż "niczego innego nie spodziewał się".

McCain stał na czele kilkunastu republikańskich i demokratycznych senatorów, którzy w czasie niedawnej konferencji prasowej naciskali na Obamę w sprawie zaopatrzenia Kijowa w broń, aby mógł bronić się przed wspieranymi przez Rosję separatystami.

Wypowiedź McCaina zbulwersowała polityków koalicji rządowej. Sekretarz generalny CDU Peter Tauber wezwał senatora do przeproszenia Merkel. "Na szczęście mamy kanclerz, która waży słowa i czyny, a nie działa jak kowboj" - napisał niemiecki chadek na Twitterze, o czym poinformowała agencja dpa. Niels Annen z SPD przyłączył się do apelu o przeproszenie Merkel.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy