Reklama

Reklama

Koniec wojny na Ukrainie? Promyk nadziei

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził w piątek opinię, że przerwanie ognia w Donbasie, które wejdzie w życie od północy z piątku na sobotę, będzie miało charakter stały. Dodał, że Ukraina jest gotowa wypełnić także inne zobowiązania podjęte w Mińsku.

"Witam z zadowoleniem osiągnięcia grupy kontaktowej w odpowiedzi na moją inicjatywę porozumienia w sprawie wprowadzenia trwałego systemu zawieszenia broni, począwszy od godziny 00 dnia 24 grudnia. Mam nadzieję, że zawieszenie broni, które rozpocznie się przed Nowym Rokiem i świętami Bożego Narodzenia, będzie miało trwały charakter" - powiedział ukraiński prezydent.

Poroszenko potwierdził, że Ukraina jest gotowa wypełnić zobowiązanie do przerwania ognia, a także inne zobowiązania podjęte w Mińsku. Zaapelował też do Rosji, aby natychmiast uwolniła zakładników i osoby nielegalnie zatrzymane, w tym na terytorium Rosji.

Reklama

Przerwanie ognia w Donbasie zaakceptowali także prorosyjscy rebelianci ze wschodu Ukrainy.

"Nieograniczone wstrzymanie ognia wchodzi w życie o północy" - potwierdził wysłannik Donieckiej Republiki Ludowej na rozmowy w Mińsku Denis Puszylin.

Poprzednie zawieszenie broni między separatystami a armią ukraińską weszło w życie 1 września i było ogólnie respektowane do początku grudnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy