Reklama

Reklama

Kolejna fala mobilizacji do wojska na Ukrainie

Na Ukrainie rozpoczyna się we wtorek pierwszy w 2015 r. etap mobilizacji do wojska, który potrwa 90 dni i obejmie na początku ok. 50 tysięcy osób. Ogółem w roku bieżącym do Sił Zbrojnych Ukrainy zostanie powołanych ponad 100 tysięcy osób.

We wtorek wszedł w życie dekret o mobilizacji, podpisany dzień wcześniej przez prezydenta Petra Poroszenkę. Zgodnie z prawem dokument został opublikowany w rządowej gazecie "Hołos Ukrainy" (Głos Ukrainy). W ubiegłym tygodniu dekret uzyskał poparcie parlamentu.

W ramach drugiego etapu mobilizacji, który zostanie przeprowadzony w okresie od kwietnia do czerwca, do wojska zostanie powołanych 13,5 tys. osób.

Reklama

Ostatnia fala mobilizacji - od lipca do września - obejmie 40 tys. osób.

W uzasadnieniu ustawy "O zatwierdzeniu dekretu prezydenta o częściowej mobilizacji" napisano, że przeprowadzenie częściowej mobilizacji na Ukrainie "jest podyktowane zagrożeniem niezależności państwowej Ukrainy, pojawieniem się rzeczywistej groźby dla integralności terytorialnej państwa wywołanej agresywnymi działaniami Federacji Rosyjskiej, a także koniecznością utrzymania gotowości bojowej sił zbrojnych i innych formacji wojskowych Ukrainy na poziomie, który gwarantuje adekwatną reakcję na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama