Reklama

Reklama

Kanclerz Niemiec chwali Ukrainę: Odważna decyzja

​Kanclerz Angela Merkel powiedziała w sobotę w cotygodniowym internetowym posłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją. W piątek do Berlina przyjedzie Arsenij Jaceniuk.

- Ukraina ma jeszcze wiele do zrobienia. Rząd Jaceniuka poczyna sobie bardzo odważnie. Trzeba ograniczyć dominującą rolę oligarchów, trzeba zapewnić ludziom większą przejrzystość (gospodarki i polityki), trzeba zwalczać korupcję" - powiedziała Merkel. "To bardzo ważne warunki ramowe, na które inwestorzy, szczególnie niemieccy, zwracają uwagę - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel i premier Ukrainy Jaceniuk otworzą w piątek w Berlinie niemiecko-ukraińską konferencję gospodarczą, w której mają uczestniczyć wiodące niemieckie firmy utrzymujące kontakty z Ukrainą.

Reklama

W każdą sobotę na stronie internetowej pani kanclerz ukazuje się kilkuminutowy wywiad, w którym szefowa rządu odnosi się do aktualnych problemów polityki wewnętrznej i międzynarodowej. 

Merkel zaznaczyła, że Niemcy udzielają Ukrainie wszechstronnej pomocy. Przypomniała, że rząd w Berlinie poręczył kredyty dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro na projekty modernizacyjne, w tym zapewnienie zaopatrzenia kraju w energię elektryczną. Niemcy wspierają też projekty służący usprawnieniu ukraińskiej administracji; udzielają też humanitarnej pomocy uchodźcom z Donbasu, którzy przenieśli się do zachodniej części Ukrainy.

Merkel oceniła, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone. - Rosja udowodniła nie raz, że jest solidnym dostawcą gazu - podkreśliła szefowa rządu. - Mamy zaufanie do rosyjskich dostaw - dodała, zaznaczając, że mimo tego Niemcy realizują program ograniczenia zależności od dostaw z Rosji.

Kanclerz podkreśliła, że Ukraina podjęła "odważną decyzję", decydując się na zbliżenie z UE, jednak obecnie najważniejszym zadaniem jest "odnowa gospodarki". Przyznała, że "kruchy" pokój w Donbasie oraz bezprawna aneksja Krymu przez Rosję nie ułatwiają tego zadania. - To komplikuje sytuację gospodarczą - podkreśliła Merkel.

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek w Bundestagu Merkel zaliczyła sytuację na Ukrainie do największych wyzwań, przed jakim stoi Unia Europejska. Jak podkreśliła, decyzja o dalszym losie sankcji wobec Rosji zależy od realizacji porozumienia z Mińska. Przestrzegany od września rozejm, wycofywanie broni, a także przesunięcie terminu wyborów na terenach opanowanych przez separatystów są "promykiem nadziei" - oceniła kanclerz. Jak zaznaczyła, porozumienie z Mińska będzie można uznać za zrealizowane w pełni dopiero wtedy, gdy "wszyscy nielegalni żołnierze i najemnicy opuszczą Ukrainę oraz gdy Ukraina odzyska pełną kontrolę na swoją granicą państwową". Celem Niemiec jest przywrócenie "wolnego samostanowienia Ukrainy, zapewniającego jej terytorialną nienaruszalność" - powiedziała Merkel w Bundestagu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy