Reklama

Reklama

Jaceniuk: Rosja eksportuje na Ukrainę terroryzm

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk powiedział na posiedzeniu rządu, że Federacja Rosyjska zaczęła eksportować terroryzm na Ukrainę. Zaapelował do Moskwy, by przestała wspierać terrorystów.

- Jak rozumiem Federacja Rosyjska ma nowy towar na eksport. Poza ropą i gazem Rosja zaczęła eksportować terroryzm na Ukrainę. I okazuje się, że tylko jedno państwo na świecie - właśnie Rosja - nie widzi, że rosyjskie grupy dywersyjne dokonują aktów dywersji na terytorium Ukrainy - oświadczył Jaceniuk.

Reklama

Premier ogłosił, że rząd w Kijowie przygotowuje się do zaplanowanych na czwartek w Genewie rozmów czterostronnych w sprawie rozwiązania sytuacji na Ukrainie, w których mają uczestniczyć szefowie dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji. Jaceniuk powiedział, że Ukraińcy udają się na te negocjacje z jasnym przesłaniem.

- Rząd rosyjski powinien niezwłocznie odwołać swoje grupy wywiadowczo-dywersyjne, potępić terrorystów i zażądać od nich opuszczenia zajętych budynków administracyjnych. O ile Rosja zainteresowana jest stabilizacją sytuacji, co do czego mam głębokie wątpliwości - dodał.

Jaceniuk ocenił, że fakt, iż służby specjalne Rosji "dyrygują" działaniami organizacji terrorystycznych na wschodzie Ukrainy, można traktować jako przestępstwo międzynarodowe.

Premier oczekuje, że genewskie spotkanie nie będzie rozmową protokolarną, a głównym jego celem powinno być powstrzymanie "wspieranej przez Rosję działalności terrorystycznej".

Zdaniem Jaceniuka stanowi to nie tylko zagrożenie dla Ukrainy, ale i dla całej Europy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje