Reklama

Reklama

Hrojsman: Ustawa o UPA nie jest skierowana przeciwko Polsce

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu zapewnia, że przyjęta przez Radę Najwyższą ustawa uznająca UPA za formację walczącą o niepodległość Ukrainy nie jest skierowana przeciwko Polsce. W wywiadzie dla Polskiego Radia, Wołodymyr Hrojsman podkreślił, że nie zamyka ona możliwości dialogu na temat trudnych momentów historii stosunków Polaków i Ukraińców.

Hrojsman podkreślił, że parlament nie miał złych intencji przyjmując ustawy akurat w dniu wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w tej instytucji 9 kwietnia. Dodał, że ustawa dotycząca UPA była częścią większego pakietu przyjętych dokumentów, które mają na celu przede wszystkim dekomunizację. - To jest pożegnanie z postradziecką przeszłością, która nam ciągle ciąży - podkreślił rozmówca Polskiego Radia.

Reklama

Ustawa o UPA nie jest wymierzona w Polaków? Dołącz do dyskusji!

Wołodymyr Hrojsman podkreśla, że Polska i Ukraina, niezależnie od trudnej historii, dziś są przyjaciółmi i partnerami. - Innej formuły niż "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" po prostu nie ma. Nie sądzę, aby było coś, co może zamknąć dialog między nami - zaznaczył przewodniczący Rady Najwyższej. Dodał przy tym, że "nikt, nigdy i nigdzie, nie może usprawiedliwiać jakichkolwiek zbrodni na ludności cywilnej". 

Rada Najwyższa przyjęła 9 kwietnia ustawę o statusie uczestników walk o niepodległość Ukrainy w XX wieku. Wszyscy, którzy walczyli o to w organizacjach paramilitarnych, czy politycznych zostali uznani za "bojowników o wolność i niezależność Ukrainy". Ustawa obejmuje - między innymi - członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Na Ukrainie są one uznawane przede wszystkim za walczące z władzą radziecką i III Rzeszą. Antypolski charakter niektórych ich działań nie jest przedmiotem gloryfikacji. 

Przyjęte przez parlament ustawy spotkały się także niejednoznaczną oceną na Ukrainie. Zwracano uwagę, że duża grupa Ukraińców nadal krytycznie odnosi się do UPA, a także nie chce dekomunizacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy