Reklama

Reklama

Fabius: Zgoda Putina na grupę kontaktową ws. Ukrainy byłaby postępem

Zaakceptowanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina propozycji powołania międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie kryzysu na Ukrainie byłoby postępem, jeśli okaże się prawdą - ocenił w poniedziałek szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

Po niedzielnej rozmowie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z Putinem zastępca rzecznika niemieckiego rządu Georg Streiter poinformował, że rosyjski prezydent zaakceptował propozycję powołania międzynarodowej grupy kontaktowej pod kierownictwem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w celu podjęcia rosyjsko-ukraińskiego dialogu politycznego.

Reklama

- Jeśli się to potwierdzi, byłby to postęp  - oświadczył Fabius w radiu RTL. Minister dodał, że według niemieckiego szefa dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera odpowiedź Moskwy powinna zostać sformalizowana w poniedziałek rano.

- Krym jest pod kontrolą Rosji  - stwierdził Fabius. Przypomniał, że "instalowanie się w jakimś kraju wbrew międzynarodowemu prawu" oznacza złamanie tego prawa.

Według ministra przedwczesne jest rozważanie zawieszenia kontraktów na dostawy francuskiej broni do Rosji. - Nie jesteśmy jeszcze na takim etapie. Obecnie staramy się powstrzymać ruchy rosyjskie na Ukrainie i nawiązać dialog  - dodał szef dyplomacji, pytany o ewentualne wstrzymanie sprzedaży francuskiego okrętu desantowego typu Mistral Moskwie.

- Należy zachować integralność Ukrainy. Leży to w interesie Rosji, która jest bardzo zaangażowana gospodarczo na Ukrainie - zaznaczył Fabius.

Przypomniał, że wielokrotnie spotykał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, który w środę jest oczekiwany w Paryżu. Odbędzie się tam międzynarodowe spotkanie poświęcone Libanowi, w którym weźmie także udział sekretarz stanu USA John Kerry.

Dowiedz się więcej na temat: Laurent Fabius

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL