Reklama

Reklama

"Die Zeit": Sankcje na Rosję ekonomicznie bez sensu, ale słuszne

Niemiecki tygodnik "Die Zeit" uznał uchwalone przez UE sankcje wobec Rosji za bezsensowne z ekonomicznego punktu widzenia i nieskuteczne, lecz mimo to konieczne, by powstrzymać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przed dalszą ekspansją.

"Z ekonomicznego punktu widzenia sankcje nie mają sensu. Zaszkodzą przedsiębiorstwom i pracownikom, i to zarówno w Rosji, jak i w Europie. Już teraz niemal nikt nie chce inwestować w Rosji, eksport niemieckich firm załamuje się" - czytamy w komentarzu opublikowanym w najnowszym wydaniu liberalnego tygodnika.

Autor komentarza zaznacza, że sankcje, których celem jest zakończenie konfliktu na Ukrainie, uderzą w rzeczywistości w osoby i instytucje postronne. Zapewne nie odniosą też zamierzonego skutku. "Putin nie odwoła aneksji Krymu, ani też nie zaprzestanie popierania separatystów we wschodniej Ukrainie" - przewiduje "Die Zeit".

Reklama

Sankcje sprawiają, że finansowe skutki konfliktu będą wyższe, ale "nie są specjalnie skuteczne" - stwierdza komentator. "Mimo to (decyzja o ich wprowadzeniu) jest słuszna. Chodzi o atak na suwerenne państwo, którego rządy krajów europejskich nie mogły zaakceptować" - tłumaczy autor, dodając, że "względy ekonomiczne muszą ustąpić przed racjami politycznymi".

"Europa musi odpowiedzieć sankcjami, by odstraszyć Rosję przed dalszą ekspansją" - podkreśla "Die Zeit".

Nadzieja dla Europy

Ideologią, na którą stawia Putin, jest "euroazjatyzm" - autorytarny, antyamerykański, antyeuropejski i przede wszystkim ekspansjonistyczny. Wojna z Gruzją w 2008 roku była testem; po niej doszło do destabilizacji Ukrainy - czytamy w "Die Zeit".

Tygodnik wytyka niemieckiemu biznesowi, że przez długi czas nie był w stanie zrozumieć, o co naprawdę chodzi, skarżąc się, że w przypadku sankcji Rosja kupi mniej niemieckich maszyn, a gaz i ropa podrożeją. Koncerny niemieckie rozpaczały w chwili, gdy "Ukraińcy drżeli o życie, a Litwini i Polacy sprowadzali z USA myśliwce".

Bezczynność nie jest dobrym wyjściem - pisze "Die Zeit". Sankcje sygnalizują Rosji, że Zachód jest gotów do poniesienia finansowych ofiar w walce o nienaruszalność granic.

Zdaniem "Die Zeit" zgoda na sankcje wyrażona przez wszystkie kraje UE stwarza nadzieję dla Europy. Kryzys na Ukrainie może przyczyni się do zdecydowanego wzmocnienia wspólnej polityki zagranicznej UE, tak jak kryzys finansowy zdecydował o zacieśnieniu integracji gospodarczej - przewiduje autor komentarza.

"Die Zeit" zastrzega, że prawdziwy sprawdzian dla Europy może nadejść później - gdy Putin zdecyduje się na atak w czułe miejsca UE. Wtedy okaże się, czy solidarność krajów UE jest wystarczająca. "Łatwiej jest uchwalić sankcje, niż je konsekwentnie wdrożyć" - konkluduje "Die Zeit".

Dowiedz się więcej na temat: sankcje dla Rosji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje