Reklama

Reklama

"Der Spiegel": Berlin przywraca dialog społeczny z Rosją

Na jesieni w Poczdamie po raz pierwszy od wybuchu konfliktu na Ukrainie odbędzie się spotkanie w ramach Dialogu Petersburskiego między przedstawicielami społeczeństw obywatelskich Niemiec i Rosji - podał w sobotę "Der Spiegel".

Konferencja, będąca najważniejszym forum wymiany poglądów między oboma społeczeństwami, odbędzie się w stolicy Brandenburgii od 22 do 23 października - informuje niemiecki tygodnik.

Na początku maja strona niemiecka mianowała nowego szefa komisji kierującej Dialogiem Petersburskim. Został nim zaufany współpracownik kanclerz Angeli Merkel, były szef urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla.

Jego poprzednikowi, Lotharowi de Maiziere, krytycy zarzucali bezkrytyczny stosunek do władz na Kremlu. Pofalla uważany jest za polityka mającego dobre kontakty zarówno z władzami Rosji, jak i z demokratyczną opozycją, w tym i innych krajach byłego ZSRR.

Reklama

Poprzednie spotkanie zaplanowane na koniec października 2014 roku w Soczi nie odbyło się. Szereg niemieckich organizacji pozarządowych groziło bojkotem spotkania ze względu na agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy.

Związana z partią Zieloni Fundacja Heinricha Boella, Amnesty International, Greenpeace i Wymiana Rosyjsko-Niemiecka skierowały do Merkel i szefa MSZ Franka-Waltera Steinmeiera list z uzasadnieniem odmowy, wskazując na aneksję Krymu i "wojnę nowego typu prowadzoną przez Kreml na Ukrainie".

Sygnatariusze listu krytykowali ponadto presję, jaka wywierana jest w Rosji na niezależne media, opozycję i organizacje pozarządowe.

Dialog Petersburski powstał 14 lat temu z inicjatywy ówczesnego kanclerza Gerharda Schroedera i prezydenta Władimira Putina jako forum dialogu dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się na wiosnę 2001 roku właśnie w Petersburgu. W odbywających się co roku forach brali udział przywódcy Niemiec i Rosji.

Strona niemiecka od kilku lat wytyka Kremlowi, że coroczne spotkania przestały być miejscem swobodnej wymiany myśli, a władze Rosji wykorzystują je do celów propagandowych.

Niemiecko-rosyjskie konsultacje rządowe, które organizowane były dotąd równocześnie z obradami Dialogu Petersburskiego, nie są na razie planowane.

Reklama

Reklama

Reklama