Reklama

Reklama

Chodorkowski: Putin jest "nagim królem". Będzie walka o władzę

Były czołowy biznesmen i opozycjonista rosyjski Michaił Chodorkowski powiedział w czwartek w Londynie, że Władimir Putin jest "nagim królem", który kieruje krajem o słabnącej gospodarce, co doprowadzi w końcu do walki o władzę między rywalizującymi klanami w Moskwie.

Zdaniem Chodorkowskiego Zachód powinien nawiązywać kontakty z ugrupowaniami opozycyjnymi w Rosji w oczekiwaniu na koniec "ery Putina".

"Jutro kiedy dojdzie do zmiany reżimu, będziecie musieli budować nowe powiązania a będziecie mieć bardzo mało czasu" - powiedział Chodorkowski na spotkaniu zorganizowanym przez ośrodek badawczy Chatham House. "Putin nie jest potężnym przywódcą. Jest nagim królem" - dodał.

Zdaniem Chodorkowskiego, Putin jest u schyłku swych rządów, ale okres ten może trwać długo i być bolesny i niebezpieczny zarówno dla Rosji jak i dla Zachodu.

Reklama

Chodorkowski wyraził obawę że konflikt na Ukrainie może się pogłębiać bowiem cele Putina są daleko bardziej dalekosiężne. "Putin nie potrzebuje Donbasu. On chce określić przyszłość świata w rozmowach z prezydentem USA"- powiedział Chodorkowski. "Putin marzy o zawarciu układu z USA o nowym - starym ładzie na świecie, który jest podzielony na strefy wpływów" - uważa Chodorkowski.

51-letni obecnie Chodorkowski, niegdyś jeden z najbogatszych ludzi w Rosji był głównym udziałowcem koncernu naftowego Jukos. Został aresztowany i skazany w 2003 r. za defraudację i oszustwa podatkowe, po tym jak krytykował Putina i jego politykę. W 2013 r. został ułaskawiony przez Putina i wyjechał za granicę.

Chodorkowski nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i twierdził, że aresztowanie i proces były karą za jego ambicje polityczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy