Reklama

Reklama

Charków: Trwają manifestacje zwolenników i przeciwników Majdanu

W Charkowie na wschodniej Ukrainie trwa próba sił pomiędzy zwolennikami Euromajdanu oraz ich przeciwnikami. Ci drudzy gromadzą się przed pomnikiem Lenina. Mimo napiętej atmosfery w mieście nie dochodzi do wybuchów przemocy ani gwałtownych starć.

Niezależny charkowski dziennikarz Zurab Alasania uważa, że skala wsparcia dla ruchów przeciwnych Euromajdanowi jest w mieście stosunkowo duża. Jak wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem antymajdan opowiada się bowiem za Związkiem Sowieckim, a popierający go ludzie żyją starymi wspomnieniami i chcą jego odrodzenia.

Reklama

Przed pomnikiem Lenina gromadzą się także ludzie, którzy ulegli obawie, iż demokratyczna Ukraina będzie nieżyczliwie traktowała ludność rosyjskojęzyczną. Takich ludzi jest w Charkowie wielu i z pewnością wpływ na ich postawę mają przekazy płynące za pośrednictwem mediów rosyjskich.

Zdaniem Zuraba Alasani zwolennicy charkowskiego Euromajdanu to z kolei ludzie młodzi, inteligencja, trochę studentów, a także ludzie kultury. Część komentatorów podkreśla , że za Euromajdanem w Charkowie opowiedzieli się ostatnio przedstawiciele małego i średniego biznesu.

Dowiedz się więcej na temat: Charków | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne