Reklama

Reklama

Brytyjczycy wysyłają transportery wojskowe na Ukrainę

Wielka Brytania wysłała na Ukrainę opancerzone transportery wojskowe. Informację potwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony w Londynie.

Transportery są nieuzbrojone. Jak podkreśla rzecznik ministerstwa obrony narodowej, na Ukrainę wysłała je prywatna firma, która zajmuje się sprzedażą sprzętu z wojskowego demobilu. Jest to zatem kontrakt komercyjny, a nie porozumienie zawarte z Kijowem przez władze brytyjskie.

Dotychczas przekazano 20 transporterów typu Saxon. W drodze jest kolejnych  55 pojazdów.

Rzecznik ministerstwa podkreślił jednoczenie, że kontrakt na sprzedaż sprzętu podpisany został w 2013 roku, a wiec przed rozpoczęciem walk na wschodzie Ukrainy. Ten typ opancerzonych transporterów wycofany został przez brytyjską armię z eksploatacji cztery lata temu. Przeznaczone są one do bezpiecznego transportu żołnierzy, ale - jak zauważają eksperci - nie na pierwszej linii frontu.

Reklama

Obserwatorzy podkreślają, że władze brytyjskie za wszelką cenę chcą uniknąć opinii, jakoby przyczyniały się pośrednio do eskalacji konfliktu na Ukrainie. Między innymi dlatego kontrakt prywatnej firmy jest tak szczegółowo  komentowany przez rzecznika ministerstwa obrony.

(mpw)

Bogdan FrymorgenReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje